KONST / Litografier / Färglitografi 14342049
nr 1434 2049
Bengt Fransson
(f. 1935), Sverige
Son. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 49x40, yttermått inklusive ram: 71x63 cm
Bengt Fransson, svensk målare född i Östanåbruk 1935.
Utrop:
700 kr
Såld:
500 kr
måndag 29 november 2021
kl 19:23:56
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr (Budbetjänt)
450 kr
Jetson av Bruno Mathsson
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Roland Svensson 1910-2003
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.